Државни првенства за млади и девојчиња 2024

Од 23-29 јули 2024 г. во хотел Сирус во Струмица во организација на ШФМ се одржаа државните јуниорски првенства за млади и девојчиња во сите категории за 2024 г. По категории првите три места ги освојиа следниве шахисти:

Млади:

До 8 години:

1.    Бурнс Џошуа Бенџамин      Гамбит Асеко СЕЕ

2.    Иванов Васил                        Алкалоид

3.    Јовановски Јован                 Куманово

               До 10 години:

1.  Абдурахман Ахмет Селим   Гамбит Асеко СЕЕ

2.  Вукашиновиќ Јован               Цареви кули

3.  Николовски Дамјан               Гамбит Асеко СЕЕ

               До 12 години:

1.      Крстевски Павел                  Капабланка

2.      Стефановски Даниел         Капабланка

3.      Петровски Никола              Капабланка

До 14 години:

1.      Иванов Андреј                     Мулти есенс

2.      Симоновски Димитар       Шах шех

3.      Акбијик Фатих                      Центар

До 16 години:

1.      Ибраимов Ефе                     7 Ноември

2.      Бурнс Михаил                      Центар

3.      Павлески Никола                ЖШК Прилеп

До 18 години:

1.      Златков Антон                      Гамбит Асеко СЕЕ

2.      Џеладини Валтон                Куманово

3.      Велкоски Иван                     Алкалоид

Девојчиња:

До 8 години:

1.    Беловска Софија                   Гамбит Асеко СЕЕ

2.    Тренова Василија                 Цареви кули

3.    Пејковска Мила                     Гамбит Асеко Сее

До 10 години:

1.    Цветановска Андреа           Гамбит Асеко СЕЕ

2.    Велкова Надица                    Цареви кули

3.    Томова Катја                          Гамбит Асеко СЕЕ

До 12 години:

1.    Велева Илијана                     Алкалоид

2.    Филипче Софија                    Гамбит Асеко Сее

3.    Бурнс Кајла                             Капабланка

До 14 години:

1.    Бурнс Елисавета                   Капабланка

2.    Велкоска Ивана                    Мулти есенс

3.    Лукановска Исидора           Алкалоид

До 16 години:

1.    Жежовска Моника               Центар

2.    Огњановска Делфина         Капабланка

3.    Ѓорѓиеска Теодора               ЖШК Прилеп

До 18 години:

1.    Ајрадиновска Инџи              Гамбит Асеко Сее

2.    Јакимова Бонита                  Алкалоид

3.    Велева Теодора                       Неготино

Секако од младите треба да го издвоиме Златков Антон кој како 16 годишен настапуваше во група до 18 години и стана прв со сто процентен резултат 6 од 6.

Кај девојчињата сто процентен резултат 4 од 4 имаше Беловска Софија во категорија до 8 години.

Инаку и двајцата се од шаховскиот клуб Гамбит Асеко СЕЕ чии членови освоија 6 златни медали (половина од вкупните) во двете конкуренции. Честитки за работата на клубот Гамбит Асеко СЕЕ и се надеваме дека тренерите од овој клуб така ќе продолжат да работат и во иднина.

Табели и резултати на турнирите може да ги најдете на сајтот https://chessresults.com федерација MKD.   

 

Квалификации за втора лига мажи за 2024 г.

Во три натпреварувачки денови 20,21 април и 19 мај во хотелот Континетал во Скопје беа одржани овогодишните квалификации за втора лига шах во машка конкуренција. Подемот во шахот продолжува, па така оваа година во квалификациите настапија дури 18 екипи. Турнирот се играше во 6 кола по швајцарски систем во 3 натпреварувачки дена по 2 кола. По 6 одиграни кола најдобро пласирана екипа беше воедно и најдобро рејтингуваната екипа пред почетокот на турнирот , екипата на Нов Напредок од Штип која со 6 победи во 6 меча убедливо го освои првото место а со тоа стана и нов второлигаш. Нема да биде ништо чудно оваа екипа и на овогодишната втора лига да обезбеди пласман кој идната година ќе ја води во највисокото екипно шаховско натпреварување во Дражавата. Второто место го освои екипата на Кочани од Кочани која воедно беше и второ рангирана пред почетокот на турнирот. Изненадување направи ЖШК Прилеп кој го освои 3 место а беа петнаесети рангирани пред почетокот на турнирот.На четврто место заврши екипата на Мултиесенс од Скопје која беше составена од младинци и се секако нај интересната екипа која ќе се натпреварува во втората лига. Овие четири екипи се директни учесници во втората лига, а екипата на Шах шех од Битола е првата резерва. Да се напомене дека потврли екипата на ТИМ Анпасан од Крива Паланка која беше еден од фаворитите за освојување место кое води во втората шаховска лига. Резултати и конечна табела може да ги погледате на следниот линк.

Поединечни првенства на Р.Македонија за 2024 г.

Од 11 до 18 мај се одржаа Државните поединечни првенства во машка и женска конкуренција за 2024 г. Во машкиот турнир настапија 67 играчи. Се играше по швајцарски систем во 9 кола и настапија сите потенцијални кандидати за репрезентацијата која оваа година ќе настапува на Олимпијада, најголемото шаховско екипно натпреварување во светот. По возбудливи 9 кола најсигурна игра во текот на целиот турнир покажа интер мајсторот од Неготино Тони Лазов кој со 7.5 поени без пораз го зазема првото место и стана шампион на Р.С. Македонија за 2024 год. Најголемо изненадување на турнирот беше младинецот Антон Златков кој го освои второто место со 7 поени како и Николовски Никола но со подобри критериуми. Златков имаше шанса со победа во последно коло да стане најмлад првак во историјата на Македонскиот шах. На турнирот потфрли првиот носител Панчевски Филип освојувајќи го 11-то место. Подетални информации можете да ги добиете на следниот линк:

На женското првенство настапија 10 играчи. Турнирот се играше по бергеров систем од 9 кола. Најсигурна игра покажа ветеранката Габриела Коскоска која со 8 поени од 9 партии го освои првото место. Второ место го освои Ефтовска Леа со 7.5 поени и пораз само од првакот. На трето место се пласираше најдобрата младинка моментално во Државата Жежовска Моника со 7 поени.

Подетални информаци за пласман и резултати од турнирот можете да ги погледнете на следниот линк:

 

Екипни младински првенства во шах – 2024

Во просториите на училиштето Јахија Кемал во Скопје  во  организација на ШФМ беа одиграни државни екипни првенства во шах во категории од 8,10,12,14,16, и 18 години во машка конкуренција, како и 8 и 10 години во женска конкуренција. Учествуваа 43 екипи во сите конкуренции со преку 200 момчиња и девојчиња. Резултатите по категории можете да ги погледнете на chess-result mkd.

Квалификации за Втора Лига мажи 2024 г.

На барање на поголем дел од клубовите УО на ШФМ одлучи да го одложи почетокот на квалификациите за Втората лига -мажи. Новите датуми за одржување се 20 и 21 април, како и 19 мај 2024г. Дополнително ќе се достават сите информации до клубовите учесници.

Екипно Европско Првенство во Шах, Будва – 2023 година

На екипното европско првенство во шах кое се одржа во Будва, Црна Гора во период од 11 до 20 ноември, Македонија беше претставена со две репрезентации.

По одиграните девет кола машката репрезентација беше пласирана на 34-тото место, што е за две места подолу од стартниот ранг, додека женската репрезентација се пласираше на 27-мото место, 5 места подобро од стартниот ранг.

За истакнување е одличната игра на Тони Лазов кој ги одигра сите партии на ова првенство, и од 9 партии освои 6.5 поени (4 победи, 5 ремија) и го освои првиот бал за велемајстор и 26 нови рејтинг поени. Така да се надеваме дека во Неготино во поскоро време ќе добиеме и нов Велемајстор.

Секако за истакнување е резултатот на нашата намлада учесничка на Европското првенства Моника Жежовска која оствари одличен резултат и со 4 поени од 6 партии и нови 98 рејтинг поени на своето салдо беше наша најуспешна женска репрезентативка. За повеќе инфоромации на следниов линк.

Младински екипни првенства за 2023 г.

ШФМ ќе ги организира младинските екипни првенства за 2023 година на 25 и 26 ноември и 2 и 3 декември во ПОУ Јахја Кемал Скопје. Екипите ќе бидат поделени во возрасни категории до 8, 10, 12, 14, 16, и 18 години.
Право да пријават екипа(и) имаат сите регистрирани екипи во ШФМ како и останати спортски здруженија со Решение за вршење дејност спорт издадено од Агенција за млади и спорт.
Краен рок за пријавување на екипите е 20.11.2023.
Екипите се пријавуваат на следнава маил адреса marjan.mitkov@gambit.com.mk.
Детален распис може да превземете од следниов линк.

Информација за сите турнири одржани во Република Северна Македонија во текот на 2019 година

Извештај за официјални државни Првенства на  во сите категории за 2019 година

Извештај за официјални меѓународни натпревари на кои учествувале претставници од ШФМ за 2019 година

Извештај за други турнири одржани во 2019 година

Квалификации за Екипното првенство на Северна Македонија за 2019 година

Во квалификациите за Екипното првенство на Македонија за 2019 година учествуваат 8 (осум) екипи.

Резултати од 4 (четири) одиграни кола и моментна табела.

Резултати од Квалификации за ЕП 2019

Табела по 4-то коло,КЕП 2019