Државни првенства за млади и девојчиња 2024

Од 23-29 јули 2024 г. во хотел Сирус во Струмица во организација на ШФМ се одржаа државните јуниорски првенства за млади и девојчиња во сите категории за 2024 г. По категории првите три места ги освојиа следниве шахисти:

Млади:

До 8 години:

1.    Бурнс Џошуа Бенџамин      Гамбит Асеко СЕЕ

2.    Иванов Васил                        Алкалоид

3.    Јовановски Јован                 Куманово

               До 10 години:

1.  Абдурахман Ахмет Селим   Гамбит Асеко СЕЕ

2.  Вукашиновиќ Јован               Цареви кули

3.  Николовски Дамјан               Гамбит Асеко СЕЕ

               До 12 години:

1.      Крстевски Павел                  Капабланка

2.      Стефановски Даниел         Капабланка

3.      Петровски Никола              Капабланка

До 14 години:

1.      Иванов Андреј                     Мулти есенс

2.      Симоновски Димитар       Шах шех

3.      Акбијик Фатих                      Центар

До 16 години:

1.      Ибраимов Ефе                     7 Ноември

2.      Бурнс Михаил                      Центар

3.      Павлески Никола                ЖШК Прилеп

До 18 години:

1.      Златков Антон                      Гамбит Асеко СЕЕ

2.      Џеладини Валтон                Куманово

3.      Велкоски Иван                     Алкалоид

Девојчиња:

До 8 години:

1.    Беловска Софија                   Гамбит Асеко СЕЕ

2.    Тренова Василија                 Цареви кули

3.    Пејковска Мила                     Гамбит Асеко Сее

До 10 години:

1.    Цветановска Андреа           Гамбит Асеко СЕЕ

2.    Велкова Надица                    Цареви кули

3.    Томова Катја                          Гамбит Асеко СЕЕ

До 12 години:

1.    Велева Илијана                     Алкалоид

2.    Филипче Софија                    Гамбит Асеко Сее

3.    Бурнс Кајла                             Капабланка

До 14 години:

1.    Бурнс Елисавета                   Капабланка

2.    Велкоска Ивана                    Мулти есенс

3.    Лукановска Исидора           Алкалоид

До 16 години:

1.    Жежовска Моника               Центар

2.    Огњановска Делфина         Капабланка

3.    Ѓорѓиеска Теодора               ЖШК Прилеп

До 18 години:

1.    Ајрадиновска Инџи              Гамбит Асеко Сее

2.    Јакимова Бонита                  Алкалоид

3.    Велева Теодора                       Неготино

Секако од младите треба да го издвоиме Златков Антон кој како 16 годишен настапуваше во група до 18 години и стана прв со сто процентен резултат 6 од 6.

Кај девојчињата сто процентен резултат 4 од 4 имаше Беловска Софија во категорија до 8 години.

Инаку и двајцата се од шаховскиот клуб Гамбит Асеко СЕЕ чии членови освоија 6 златни медали (половина од вкупните) во двете конкуренции. Честитки за работата на клубот Гамбит Асеко СЕЕ и се надеваме дека тренерите од овој клуб така ќе продолжат да работат и во иднина.

Табели и резултати на турнирите може да ги најдете на сајтот https://chessresults.com федерација MKD.   

 

100 Години FIDE

100 години постоење на Светската шаховска федерација - FIDE

На 15.06.2024 во Градскиот парк со поддршка од УНИБанка ШФМ организираше голем шаховски хепенинг „100 години Шах - вистинскиот потег е со Уни Банка“ со што ја одбележавме сто годишнината од формирањето на Светската Шаховска Федерација (ФИДЕ).
По тој повод во Градскиот парк дојдоа повеќе од 200 деца но и голем број на возрасни кои имаа можност да си ги одмерат силите на шаховската табла играјќи меѓу себе но и со светски познатите велемајстори ВМ Антоанета Стефанова и ВМ Најџел Шорт.
На настанот присуствуваше и го отвори Министерот за Спорт Борко Ристевски кој им додели плакети за особен придонес за развој на шахот на Антоанета Стефанова, Никола Столев, Нафи Хасани и Уни Банка. На присутните им се обрати и Извршниот директор на Уни Банка, госпоѓата Милка Тодорова.
Четири часа поминати во одлична атмосфера, многу изиграни шаховски партии и околу педесетина награди кои беа доделени на лотаријата и многу прашања „кога пак ќе се организира оваков настан“.

Поединечни првенства на Р.Македонија за 2024 г.

Од 11 до 18 мај се одржаа Државните поединечни првенства во машка и женска конкуренција за 2024 г. Во машкиот турнир настапија 67 играчи. Се играше по швајцарски систем во 9 кола и настапија сите потенцијални кандидати за репрезентацијата која оваа година ќе настапува на Олимпијада, најголемото шаховско екипно натпреварување во светот. По возбудливи 9 кола најсигурна игра во текот на целиот турнир покажа интер мајсторот од Неготино Тони Лазов кој со 7.5 поени без пораз го зазема првото место и стана шампион на Р.С. Македонија за 2024 год. Најголемо изненадување на турнирот беше младинецот Антон Златков кој го освои второто место со 7 поени како и Николовски Никола но со подобри критериуми. Златков имаше шанса со победа во последно коло да стане најмлад првак во историјата на Македонскиот шах. На турнирот потфрли првиот носител Панчевски Филип освојувајќи го 11-то место. Подетални информации можете да ги добиете на следниот линк:

На женското првенство настапија 10 играчи. Турнирот се играше по бергеров систем од 9 кола. Најсигурна игра покажа ветеранката Габриела Коскоска која со 8 поени од 9 партии го освои првото место. Второ место го освои Ефтовска Леа со 7.5 поени и пораз само од првакот. На трето место се пласираше најдобрата младинка моментално во Државата Жежовска Моника со 7 поени.

Подетални информаци за пласман и резултати од турнирот можете да ги погледнете на следниот линк:

 

Екипни младински првенства во шах – 2024

Во просториите на училиштето Јахија Кемал во Скопје  во  организација на ШФМ беа одиграни државни екипни првенства во шах во категории од 8,10,12,14,16, и 18 години во машка конкуренција, како и 8 и 10 години во женска конкуренција. Учествуваа 43 екипи во сите конкуренции со преку 200 момчиња и девојчиња. Резултатите по категории можете да ги погледнете на chess-result mkd.

Квалификации за Втора Лига мажи 2024 г.

На барање на поголем дел од клубовите УО на ШФМ одлучи да го одложи почетокот на квалификациите за Втората лига -мажи. Новите датуми за одржување се 20 и 21 април, како и 19 мај 2024г. Дополнително ќе се достават сите информации до клубовите учесници.

Средба со министерот за правда Krenar Lloga

Средба со министерот на Правда Krenar Lloga

Na 22.02.2024 потпретседателот на ШФМ Агим Шемшији и секретарот на УО Александра Гакидова остварија средба со Министерот за Правда Krenar Lloga. На средбата се разговараше за работата на ШФМ и организацијата на престојното Европско Првенство во Рапид и Блиц. Од Министерот добивме уверување дека ќе се заложи и ќе стори се што е во негова ингеренција да обезбеди поддршка од Владата за успешна организација на ова првенство.

Екипно Европско Првенство во Шах, Будва – 2023 година

На екипното европско првенство во шах кое се одржа во Будва, Црна Гора во период од 11 до 20 ноември, Македонија беше претставена со две репрезентации.

По одиграните девет кола машката репрезентација беше пласирана на 34-тото место, што е за две места подолу од стартниот ранг, додека женската репрезентација се пласираше на 27-мото место, 5 места подобро од стартниот ранг.

За истакнување е одличната игра на Тони Лазов кој ги одигра сите партии на ова првенство, и од 9 партии освои 6.5 поени (4 победи, 5 ремија) и го освои првиот бал за велемајстор и 26 нови рејтинг поени. Така да се надеваме дека во Неготино во поскоро време ќе добиеме и нов Велемајстор.

Секако за истакнување е резултатот на нашата намлада учесничка на Европското првенства Моника Жежовска која оствари одличен резултат и со 4 поени од 6 партии и нови 98 рејтинг поени на своето салдо беше наша најуспешна женска репрезентативка. За повеќе инфоромации на следниов линк.

Младински екипни првенства за 2023 г.

ШФМ ќе ги организира младинските екипни првенства за 2023 година на 25 и 26 ноември и 2 и 3 декември во ПОУ Јахја Кемал Скопје. Екипите ќе бидат поделени во возрасни категории до 8, 10, 12, 14, 16, и 18 години.
Право да пријават екипа(и) имаат сите регистрирани екипи во ШФМ како и останати спортски здруженија со Решение за вршење дејност спорт издадено од Агенција за млади и спорт.
Краен рок за пријавување на екипите е 20.11.2023.
Екипите се пријавуваат на следнава маил адреса marjan.mitkov@gambit.com.mk.
Детален распис може да превземете од следниов линк.

Шах во школи – Куманово 2023

Шах во школи - Куманово 2023

Во Куманово во пресрет на празникот 11 Ноември од страна на Шаховската Федерација на Македонија а во организација на Потпреседателот на шаховската Федерација г-динот Агим Шемшии како и Сојуз за млади и спорт на град Куманово, беше одржана презентација за промоција на предметот шах во основните училишта. На презентацијата беа присатни просветни работници од сите основни училишта во градот и околината , а еден од главните промотори Зоран Стојчевски инаку член на управниот одбор на ШФМ во кратко им ја презентираше програмата изработена од ШФМ за предметот шах, за кој се надеваме во иднина ќе стане и дел од редовната програма во основните училишта.
По завршување на презентацијата им беа подарени шаховски гарнитури на сите училишта како потстрек и поттик во реализацијата на програмата Шах во школи која е и еден од приоритетите на ШФМ