Skip to content

Вести

Последни објави

100 Години FIDE
100 години постоење на Светската шаховска федерација – FIDE На 15.06.2024 во Градскиот парк со поддршка од УНИБанка ШФМ организираше голем шаховски хепенинг „100 години Шах – вистинскиот потег е со Уни Банка“ со што ја одбележавме сто годишнината од формирањето на Светската Шаховска...
Read More
Одлуки на Управен Одбор донесени на трета седница во 2024 г.
Одлуки донесени на третата седница на управен одбор одржана на 19.05.2024 год. може да ги видите тука.
Read More
Одлуки на Управен Одбор донесени на втора седница во 2024 г.
Одлуки донесени на втората седница на управен одбор одржана на 21.04.2024 год. може да ги видите тука.
Read More
Екипни младински првенства во шах - 2024
Во просториите на училиштето Јахија Кемал во Скопје  во  организација на ШФМ беа одиграни државни екипни првенства во шах во категории од 8,10,12,14,16, и 18 години во машка конкуренција, како и 8 и 10 години во женска конкуренција. Учествуваа 43 екипи во сите конкуренции со преку 200 момчиња и девојчиња....
Read More
Квалификации за Втора Лига мажи 2024 г.
На барање на поголем дел од клубовите УО на ШФМ одлучи да го одложи почетокот на квалификациите за Втората лига -мажи. Новите датуми за одржување се 20 и 21 април, како и 19 мај 2024г. Дополнително ќе се достават сите информации до клубовите учесници.
Read More
Средба со министерот за правда Krenar Lloga
Средба со министерот на Правда Krenar Lloga Na 22.02.2024 потпретседателот на ШФМ Агим Шемшији и секретарот на УО Александра Гакидова остварија средба со Министерот за Правда Krenar Lloga. На средбата се разговараше за работата на ШФМ и организацијата на престојното Европско Првенство во Рапид и Блиц....
Read More
Финансов извештај на ШФМ за 2023 г.
Финансов извештај за 2023 г. на Шаховска Федереција на Македонија можете да го видите на следниот линк.
Read More
Одлуки на Управен Одбор донесени на прва седница во 2024 г.
Одлуки донесени на првата седница на управен одбор одржана на 04.02.2024 год. може да ги видите тука.
Read More
Одлуки на Управен Одбор донесени на 5 седница 2023г.
Одлуки донесени на петта седница на управен одбор одржана на 29.12.2023 год. може да ги видите тука.
Read More
Екипно Европско Првенство во Шах, Будва - 2023 година
На екипното европско првенство во шах кое се одржа во Будва, Црна Гора во период од 11 до 20 ноември, Македонија беше претставена со две репрезентации. По одиграните девет кола машката репрезентација беше пласирана на 34-тото место, што е за две места подолу од стартниот ранг, додека женската репрезентација...
Read More
Младински екипни првенства за 2023 г.
ШФМ ќе ги организира младинските екипни првенства за 2023 година на 25 и 26 ноември и 2 и 3 декември во ПОУ Јахја Кемал Скопје. Екипите ќе бидат поделени во возрасни категории до 8, 10, 12, 14, 16, и 18 години.Право да пријават екипа(и) имаат сите регистрирани екипи во ШФМ како и останати спортски здруженија...
Read More
Шах во школи - Куманово 2023
Шах во школи – Куманово 2023 Во Куманово во пресрет на празникот 11 Ноември од страна на Шаховската Федерација на Македонија а во организација на Потпреседателот на шаховската Федерација г-динот Агим Шемшии како и Сојуз за млади и спорт на град Куманово, беше одржана презентација за промоција на...
Read More
Одлуки на управен одбор
Одлуки донесени на четврта седница на управен одбор одржана на 21.10.2023 год. може да ги видите тука.
Read More
Предлог Календар за 2022
р.б. ПРЕДЛОГ КАЛЕНДАР НА ШФМ за 2022 година категорија тип темпо термин место 1 Преоден рок и регистрација на клубовите сениори март,септември 2 Опен Алкалоид сениори поед. Р,Б март 3 Державин поед. март 4 ШК Куманово (Бергер) жени поед. С прва половина на март 5 Европско првенство сениори поед. С 27...
Read More
ПРЕДЛОГ КАЛЕНДАР НА ШФМ за 2021 година
Предлог-Календар на ШФМ за 2021
Read More
ИНФОРМАЦИИ ЗА ТУРНИРИ ЗА 2020 година
2020-Одржани ДРЖАВНИ НАТПРЕВАРИ 2020-Турнири одржани во С. Македонија 2020-Меѓународни званични натпревари
Read More
Календар на ШФМ за 2020 година
Календар на ШФМ за 2020 година
Read More
Информација за сите турнири одржани во Република Северна Македонија во текот на 2019 година
·         Извештај за официјални државни Првенства на  во сите категории за 2019 година ·         Извештај за официјални меѓународни натпревари на кои учествувале претставници од ШФМ за 2019 година ·         Извештај за други турнири одржани во 2019 година
Read More
Европски клупски куп на шампиони во Скопје 2021
За време на Европското шаховско првенство во Батуми, Грузија 2019, беше одржан состанок на комисијата на ECU за шаховски наптревари. На состанокот акламативно е донесена одлука за Европскиот куп на клупски шампиони во 2021 да се одржи во Скопје. Потсетуваме Претседател на комисијатата (https://www.europechess.org/commissions/events-commission/)...
Read More
Државно првенство 2019
Првенството на Северна Македонија се одржа од 20 до 28 Мај 2019, во Скопје, во хотел Континентал. Шампион за 2019 година е Велемајсторот Кирил Георгиев со освоени 8,5 поени од 9 партии. Од останатите учесници најдобра игра прикажаа, а со тоа се стекнаа и со директно право на учество за наредната 2020...
Read More
Одблокирана жиро-сметката на ШФМ
Одблокирана жиро-сметката на ШФМ  
Read More
Поединечно затворено првенство на Северна Македонија, 20-28 мај во Скопје
Учествуваат 10 шахисти кои ќе играат по Бергеров систем (секој со секого). Се игра во хотел Континентал во Скопје. Резултатите може да се следат на http://chess-results.com/tnr439859.aspx?lan=1
Read More
Квалификации за Екипното првенство на Северна Македонија за 2019 година
Во квалификациите за Екипното првенство на Македонија за 2019 година учествуваат 8 (осум) екипи. Резултати од 4 (четири) одиграни кола и моментна табела. Резултати од Квалификации за ЕП 2019 Табела по 4-то коло,КЕП 2019
Read More
Квалификации за Екипното првенство на Северна Македонија за 2019 година
Во квалификациите за Екипното првенство на Македонија за 2019 година имаат право да настапат  регистрирани екипи во ШФМ за 2019 година со Решение за вршење дејност спорт од Агенцијата за млади и спорт, кои ќе го пријават своето учество  најдоцна до 26 април (петок) 2019 година. Квалификации за Екипно...
Read More
ПРВЕНСТВА НА Северна МАКЕДОНИЈА за млади за 2019 година (за девојчиња и момчиња до 08,10,12,14,16 и 18 години)
Првенствата на Македонија за млади до 08,10,12,14 и 16 ќе се одржат од 26 април-01 мај 2019 година, во хотел „Дрим“ во Струга. 2019 хотел ДРИМ_Распис за Првенствата на Македонија за млади
Read More
Гостување на Претседателот Богоевски во 1ТВ
Во пресрет на отворањето на Европскиот Шампионат во Индивидуален Шах, Претседателот на Шаховската Федерација Благоја Богоевски одржа ТВ интервју. Повеќе на следниот линк: https://1tv.mk/video/%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%B2%D0%BE-%D1%88%D0%B0%D1%85-%D0%B2%D0%BE-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8/?fbclid=IwAR3OuAxfI-paVTKZU5ZDbg5gcgxYpgXRobfoVy9oW5WPeHMxEflSKUBBZ0I
Read More
Европско Поединечно Првенство во шах - EICC2019
Европското Поединечно Првенство во шах, ќе се одржи во Скопје 17-30 Март 2019 година. Во прилог е официјалниот Распис за Европското Првенство, на англиски јазик, и превод на македонски. За повеќе информации, ве покануваме да ја погледате веб страната на Европското Првенство www.eicc2019.mk EICC2019_regulations1...
Read More
Филип Панчевски првак на Македонија за 2018 година
За затвореното првенство на Македонија за 2019 година, покрај победникот се пласираа и Звонко Станојоски, Никола Николовски, Љубиша Андоновски, Емил Ристески (14 годишен) и Орце Данчевски. Партии и детали за турнирот на http://chess-results.com/tnr397410.aspx?lan=1 Конечен пласман и листи на наградени:...
Read More
European Rapid & Blitz Chess Championship - Skopje 2018
Од 6ти до 9ти декември во Скопје се одржа Европското првенство во брз и забрзан шах (European Rapid & Blitz Chess Championship). На следниот линк може да ги погледнете резултатите од првенството. https://eirbcc2018.com.mk/awards/   Партиите може да ги видите на следните PGN документи: European...
Read More
Отворено првенство на Македонија
Отвореното првенство на Македонија ќе се одржи во Скопје, од 15-23 декември 2018 година, во хотел „Stone Bridge“, кеј Димитар Влахов бр.1, во организација на Шаховската федерација на Македонија. Турнирот е од отворен карактер за сите играчи со FIDE ID код кои се наоѓаат на македонската рејтинг листа....
Read More
43.Шаховска Олимпијада во Батуми, 24.09.-05.10.2018
Двоен триумф на репрезентациите на Кина Македонија во машка конкуренција го освои 48-мото, а во конкуренција на жени 70-тото место. Репрезентацијата на Македонија, мажи, како 43-то рангирана пред стартот одигра 4 натпревари со репрезентации послабо рангирани од себе и забележа исто толку убедливи победи.Во...
Read More
Претседателот на ШФМ избран за претседател на Натпреварувачката комисија на ЕЦУ
Претседателот на ШФМ е избран за претседател на Натпреварувачката комисија на Европската шаховска унија (ЕЦУ) , повеќе за оваа вест во следниот линк на „Нова Македонија“: Богоевски е претседател на натпреварувачка комисија на ЕЦУ
Read More
XXVII Team Championship of Macedonia
Уште една титула за Алкалоид Алкалоид од Скопје повторно ја оправда улогата на фаворит и ја одбрани титулата. Но, не беше се така лесно како што покажува завршната табела. Натпреварот со Гамбит Ассеко СЕЕ беше посебно интересен и заврши со нерешен резултат.Се истакна Орце Данчевски со победата против...
Read More
ФИДЕ ТРЕНЕРИ СЕМИНАР Охрид, 02-03.09.2018.
Шаховската Федерација на Македонија во соработка со Шаховскиот Клуб Гамбит Ассеко Сее организира СЕМИНАР за ФИДЕ ТРЕНЕРИ во периодот од 02. до 03. септември 2018 во хотел Метропол, Охрид. Време траењето на семинарот е 15 часовиво кој е вклучен и завршниот испит. Распоредот на предавање е следниот:  Предавач...
Read More
70-годишнина на Шаховската Федерација на Македонија
Пред 70 години, на денешен ден – 19.08.1948 основан е Шаховскиот Сојуз на Македонија, денес Шаховска Федерација на Македонија. За Претседател бил избран Блаже Конески, вљубеник во шахот, а во исто време вонсериски лингвист, славист, прозаист, есеист, публицист, литературен историчар, протагонист...
Read More
Информации и резултати-XXVII Екипен Шампионат на Македонија за 2018 година
Почитувани, Информации и резултати од XXVII Екипен Шампионат на Македонија за 2018 година  може да следите на следниот линк http://chess-results.com/tnr371235.aspx?lan=1&art=3&rd=1&turdet=YES Поздрав, Иван Кочовски
Read More
XXVII Екипен Шампионат на Македонија за 2018 година
Екипното првенство на Македонија ќе се одржи од 11-17 август 2018 година, во хотел „Дрим“ во Струга.Право на настап имаат екипите на Алкалоид (Скопје), Гамбит Ассеко-Сее (Скопје), Гостивар (Гостивар), Прилеп (Прилеп), Карпош (Скопје), 4-ти Ноември (Битола), БМ Кисела Вода (Скопје) и МШК Центар (Скопје).Во...
Read More

Последни објави

100 Години FIDE
100 години постоење на Светската шаховска федерација – FIDE На 15.06.2024 во Градскиот парк со поддршка од УНИБанка ШФМ организираше голем шаховски хепенинг „100 години Шах – вистинскиот потег е со Уни Банка“ со што ја одбележавме сто годишнината од формирањето на Светската Шаховска...
Read More
Одлуки на Управен Одбор донесени на трета седница во 2024 г.
Одлуки донесени на третата седница на управен одбор одржана на 19.05.2024 год. може да ги видите тука.
Read More
Одлуки на Управен Одбор донесени на втора седница во 2024 г.
Одлуки донесени на втората седница на управен одбор одржана на 21.04.2024 год. може да ги видите тука.
Read More
Екипни младински првенства во шах - 2024
Во просториите на училиштето Јахија Кемал во Скопје  во  организација на ШФМ беа одиграни државни екипни првенства во шах во категории од 8,10,12,14,16, и 18 години во машка конкуренција, како и 8 и 10 години во женска конкуренција. Учествуваа 43 екипи во сите конкуренции со преку 200 момчиња и девојчиња....
Read More
Квалификации за Втора Лига мажи 2024 г.
На барање на поголем дел од клубовите УО на ШФМ одлучи да го одложи почетокот на квалификациите за Втората лига -мажи. Новите датуми за одржување се 20 и 21 април, како и 19 мај 2024г. Дополнително ќе се достават сите информации до клубовите учесници.
Read More
Средба со министерот за правда Krenar Lloga
Средба со министерот на Правда Krenar Lloga Na 22.02.2024 потпретседателот на ШФМ Агим Шемшији и секретарот на УО Александра Гакидова остварија средба со Министерот за Правда Krenar Lloga. На средбата се разговараше за работата на ШФМ и организацијата на престојното Европско Првенство во Рапид и Блиц....
Read More
Финансов извештај на ШФМ за 2023 г.
Финансов извештај за 2023 г. на Шаховска Федереција на Македонија можете да го видите на следниот линк.
Read More
Одлуки на Управен Одбор донесени на прва седница во 2024 г.
Одлуки донесени на првата седница на управен одбор одржана на 04.02.2024 год. може да ги видите тука.
Read More
Одлуки на Управен Одбор донесени на 5 седница 2023г.
Одлуки донесени на петта седница на управен одбор одржана на 29.12.2023 год. може да ги видите тука.
Read More
Екипно Европско Првенство во Шах, Будва - 2023 година
На екипното европско првенство во шах кое се одржа во Будва, Црна Гора во период од 11 до 20 ноември, Македонија беше претставена со две репрезентации. По одиграните девет кола машката репрезентација беше пласирана на 34-тото место, што е за две места подолу од стартниот ранг, додека женската репрезентација...
Read More
Младински екипни првенства за 2023 г.
ШФМ ќе ги организира младинските екипни првенства за 2023 година на 25 и 26 ноември и 2 и 3 декември во ПОУ Јахја Кемал Скопје. Екипите ќе бидат поделени во возрасни категории до 8, 10, 12, 14, 16, и 18 години.Право да пријават екипа(и) имаат сите регистрирани екипи во ШФМ како и останати спортски здруженија...
Read More
Шах во школи - Куманово 2023
Шах во школи – Куманово 2023 Во Куманово во пресрет на празникот 11 Ноември од страна на Шаховската Федерација на Македонија а во организација на Потпреседателот на шаховската Федерација г-динот Агим Шемшии како и Сојуз за млади и спорт на град Куманово, беше одржана презентација за промоција на...
Read More
Одлуки на управен одбор
Одлуки донесени на четврта седница на управен одбор одржана на 21.10.2023 год. може да ги видите тука.
Read More
Предлог Календар за 2022
р.б. ПРЕДЛОГ КАЛЕНДАР НА ШФМ за 2022 година категорија тип темпо термин место 1 Преоден рок и регистрација на клубовите сениори март,септември 2 Опен Алкалоид сениори поед. Р,Б март 3 Державин поед. март 4 ШК Куманово (Бергер) жени поед. С прва половина на март 5 Европско првенство сениори поед. С 27...
Read More
ПРЕДЛОГ КАЛЕНДАР НА ШФМ за 2021 година
Предлог-Календар на ШФМ за 2021
Read More
ИНФОРМАЦИИ ЗА ТУРНИРИ ЗА 2020 година
2020-Одржани ДРЖАВНИ НАТПРЕВАРИ 2020-Турнири одржани во С. Македонија 2020-Меѓународни званични натпревари
Read More
Календар на ШФМ за 2020 година
Календар на ШФМ за 2020 година
Read More
Информација за сите турнири одржани во Република Северна Македонија во текот на 2019 година
·         Извештај за официјални државни Првенства на  во сите категории за 2019 година ·         Извештај за официјални меѓународни натпревари на кои учествувале претставници од ШФМ за 2019 година ·         Извештај за други турнири одржани во 2019 година
Read More
Европски клупски куп на шампиони во Скопје 2021
За време на Европското шаховско првенство во Батуми, Грузија 2019, беше одржан состанок на комисијата на ECU за шаховски наптревари. На состанокот акламативно е донесена одлука за Европскиот куп на клупски шампиони во 2021 да се одржи во Скопје. Потсетуваме Претседател на комисијатата (https://www.europechess.org/commissions/events-commission/)...
Read More
Државно првенство 2019
Првенството на Северна Македонија се одржа од 20 до 28 Мај 2019, во Скопје, во хотел Континентал. Шампион за 2019 година е Велемајсторот Кирил Георгиев со освоени 8,5 поени од 9 партии. Од останатите учесници најдобра игра прикажаа, а со тоа се стекнаа и со директно право на учество за наредната 2020...
Read More
Одблокирана жиро-сметката на ШФМ
Одблокирана жиро-сметката на ШФМ  
Read More
Поединечно затворено првенство на Северна Македонија, 20-28 мај во Скопје
Учествуваат 10 шахисти кои ќе играат по Бергеров систем (секој со секого). Се игра во хотел Континентал во Скопје. Резултатите може да се следат на http://chess-results.com/tnr439859.aspx?lan=1
Read More
Квалификации за Екипното првенство на Северна Македонија за 2019 година
Во квалификациите за Екипното првенство на Македонија за 2019 година учествуваат 8 (осум) екипи. Резултати од 4 (четири) одиграни кола и моментна табела. Резултати од Квалификации за ЕП 2019 Табела по 4-то коло,КЕП 2019
Read More
Квалификации за Екипното првенство на Северна Македонија за 2019 година
Во квалификациите за Екипното првенство на Македонија за 2019 година имаат право да настапат  регистрирани екипи во ШФМ за 2019 година со Решение за вршење дејност спорт од Агенцијата за млади и спорт, кои ќе го пријават своето учество  најдоцна до 26 април (петок) 2019 година. Квалификации за Екипно...
Read More
ПРВЕНСТВА НА Северна МАКЕДОНИЈА за млади за 2019 година (за девојчиња и момчиња до 08,10,12,14,16 и 18 години)
Првенствата на Македонија за млади до 08,10,12,14 и 16 ќе се одржат од 26 април-01 мај 2019 година, во хотел „Дрим“ во Струга. 2019 хотел ДРИМ_Распис за Првенствата на Македонија за млади
Read More
Гостување на Претседателот Богоевски во 1ТВ
Во пресрет на отворањето на Европскиот Шампионат во Индивидуален Шах, Претседателот на Шаховската Федерација Благоја Богоевски одржа ТВ интервју. Повеќе на следниот линк: https://1tv.mk/video/%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%B2%D0%BE-%D1%88%D0%B0%D1%85-%D0%B2%D0%BE-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8/?fbclid=IwAR3OuAxfI-paVTKZU5ZDbg5gcgxYpgXRobfoVy9oW5WPeHMxEflSKUBBZ0I
Read More
Европско Поединечно Првенство во шах - EICC2019
Европското Поединечно Првенство во шах, ќе се одржи во Скопје 17-30 Март 2019 година. Во прилог е официјалниот Распис за Европското Првенство, на англиски јазик, и превод на македонски. За повеќе информации, ве покануваме да ја погледате веб страната на Европското Првенство www.eicc2019.mk EICC2019_regulations1...
Read More
Филип Панчевски првак на Македонија за 2018 година
За затвореното првенство на Македонија за 2019 година, покрај победникот се пласираа и Звонко Станојоски, Никола Николовски, Љубиша Андоновски, Емил Ристески (14 годишен) и Орце Данчевски. Партии и детали за турнирот на http://chess-results.com/tnr397410.aspx?lan=1 Конечен пласман и листи на наградени:...
Read More
European Rapid & Blitz Chess Championship - Skopje 2018
Од 6ти до 9ти декември во Скопје се одржа Европското првенство во брз и забрзан шах (European Rapid & Blitz Chess Championship). На следниот линк може да ги погледнете резултатите од првенството. https://eirbcc2018.com.mk/awards/   Партиите може да ги видите на следните PGN документи: European...
Read More
Отворено првенство на Македонија
Отвореното првенство на Македонија ќе се одржи во Скопје, од 15-23 декември 2018 година, во хотел „Stone Bridge“, кеј Димитар Влахов бр.1, во организација на Шаховската федерација на Македонија. Турнирот е од отворен карактер за сите играчи со FIDE ID код кои се наоѓаат на македонската рејтинг листа....
Read More
43.Шаховска Олимпијада во Батуми, 24.09.-05.10.2018
Двоен триумф на репрезентациите на Кина Македонија во машка конкуренција го освои 48-мото, а во конкуренција на жени 70-тото место. Репрезентацијата на Македонија, мажи, како 43-то рангирана пред стартот одигра 4 натпревари со репрезентации послабо рангирани од себе и забележа исто толку убедливи победи.Во...
Read More
Претседателот на ШФМ избран за претседател на Натпреварувачката комисија на ЕЦУ
Претседателот на ШФМ е избран за претседател на Натпреварувачката комисија на Европската шаховска унија (ЕЦУ) , повеќе за оваа вест во следниот линк на „Нова Македонија“: Богоевски е претседател на натпреварувачка комисија на ЕЦУ
Read More
XXVII Team Championship of Macedonia
Уште една титула за Алкалоид Алкалоид од Скопје повторно ја оправда улогата на фаворит и ја одбрани титулата. Но, не беше се така лесно како што покажува завршната табела. Натпреварот со Гамбит Ассеко СЕЕ беше посебно интересен и заврши со нерешен резултат.Се истакна Орце Данчевски со победата против...
Read More
ФИДЕ ТРЕНЕРИ СЕМИНАР Охрид, 02-03.09.2018.
Шаховската Федерација на Македонија во соработка со Шаховскиот Клуб Гамбит Ассеко Сее организира СЕМИНАР за ФИДЕ ТРЕНЕРИ во периодот од 02. до 03. септември 2018 во хотел Метропол, Охрид. Време траењето на семинарот е 15 часовиво кој е вклучен и завршниот испит. Распоредот на предавање е следниот:  Предавач...
Read More
70-годишнина на Шаховската Федерација на Македонија
Пред 70 години, на денешен ден – 19.08.1948 основан е Шаховскиот Сојуз на Македонија, денес Шаховска Федерација на Македонија. За Претседател бил избран Блаже Конески, вљубеник во шахот, а во исто време вонсериски лингвист, славист, прозаист, есеист, публицист, литературен историчар, протагонист...
Read More
Информации и резултати-XXVII Екипен Шампионат на Македонија за 2018 година
Почитувани, Информации и резултати од XXVII Екипен Шампионат на Македонија за 2018 година  може да следите на следниот линк http://chess-results.com/tnr371235.aspx?lan=1&art=3&rd=1&turdet=YES Поздрав, Иван Кочовски
Read More
XXVII Екипен Шампионат на Македонија за 2018 година
Екипното првенство на Македонија ќе се одржи од 11-17 август 2018 година, во хотел „Дрим“ во Струга.Право на настап имаат екипите на Алкалоид (Скопје), Гамбит Ассеко-Сее (Скопје), Гостивар (Гостивар), Прилеп (Прилеп), Карпош (Скопје), 4-ти Ноември (Битола), БМ Кисела Вода (Скопје) и МШК Центар (Скопје).Во...
Read More

ШФМ на Facebook:

European Individual Chess Championship

WCCC Ohrid: 01.09-08.09.2018

European rapid and blitz championship

Проблем на денот

“Chess doesn’t drive people mad, it keeps mad people sane.”
Bill Hartston