Skip to content

Натпреварувања

Последни објави

Квалификации за втора лига мажи за 2024 г.
Во три натпреварувачки денови 20,21 април и 19 мај во хотелот Континетал во Скопје беа одржани овогодишните квалификации за втора лига шах во машка конкуренција. Подемот во шахот продолжува, па така оваа година во квалификациите настапија дури 18 екипи. Турнирот се играше во 6 кола по швајцарски систем...
Читај повеќе
Поединечни првенства на Р.Македонија за 2024 г.
Од 11 до 18 мај се одржаа Државните поединечни првенства во машка и женска конкуренција за 2024 г. Во машкиот турнир настапија 67 играчи. Се играше по швајцарски систем во 9 кола и настапија сите потенцијални кандидати за репрезентацијата која оваа година ќе настапува на Олимпијада, најголемото шаховско...
Читај повеќе
Екипни младински првенства во шах - 2024
Во просториите на училиштето Јахија Кемал во Скопје  во  организација на ШФМ беа одиграни државни екипни првенства во шах во категории од 8,10,12,14,16, и 18 години во машка конкуренција, како и 8 и 10 години во женска конкуренција. Учествуваа 43 екипи во сите конкуренции со преку 200 момчиња и девојчиња....
Читај повеќе
Квалификации за Втора Лига мажи 2024 г.
На барање на поголем дел од клубовите УО на ШФМ одлучи да го одложи почетокот на квалификациите за Втората лига -мажи. Новите датуми за одржување се 20 и 21 април, како и 19 мај 2024г. Дополнително ќе се достават сите информации до клубовите учесници.
Читај повеќе
Екипно Европско Првенство во Шах, Будва - 2023 година
На екипното европско првенство во шах кое се одржа во Будва, Црна Гора во период од 11 до 20 ноември, Македонија беше претставена со две репрезентации. По одиграните девет кола машката репрезентација беше пласирана на 34-тото место, што е за две места подолу од стартниот ранг, додека женската репрезентација...
Читај повеќе
Младински екипни првенства за 2023 г.
ШФМ ќе ги организира младинските екипни првенства за 2023 година на 25 и 26 ноември и 2 и 3 декември во ПОУ Јахја Кемал Скопје. Екипите ќе бидат поделени во возрасни категории до 8, 10, 12, 14, 16, и 18 години.Право да пријават екипа(и) имаат сите регистрирани екипи во ШФМ како и останати спортски здруженија...
Читај повеќе
Информација за сите турнири одржани во Република Северна Македонија во текот на 2019 година
Извештај за официјални државни Првенства на  во сите категории за 2019 година Извештај за официјални меѓународни натпревари на кои учествувале претставници од ШФМ за 2019 година Извештај за други турнири одржани во 2019 година
Читај повеќе
Поединечно затворено првенство на Северна Македонија, 20-28 мај во Скопје
Учествуваат 10 шахисти кои ќе играат по Бергеров систем (секој со секого). Се игра во хотел Континентал во Скопје. Резултатите може да се следат на http://chess-results.com/tnr439859.aspx?lan=1
Читај повеќе
Квалификации за Екипното првенство на Северна Македонија за 2019 година
Во квалификациите за Екипното првенство на Македонија за 2019 година учествуваат 8 (осум) екипи. Резултати од 4 (четири) одиграни кола и моментна табела. Резултати од Квалификации за ЕП 2019 Табела по 4-то коло,КЕП 2019
Читај повеќе
43.Шаховска Олимпијада во Батуми, 24.09.-05.10.2018
Двоен триумф на репрезентациите на Кина Македонија во машка конкуренција го освои 48-мото, а во конкуренција на жени 70-тото место. Репрезентацијата на Македонија, мажи, како 43-то рангирана пред стартот одигра 4 натпревари со репрезентации послабо рангирани од себе и забележа исто толку убедливи победи.Во...
Читај повеќе
Септември - Одржани турнири во 2018
септември-Одржани турнири во 2018
Читај повеќе
“Chess is the gymnasium of the mind.”
Blaise Pascal